Upcoming gigs

Sep 22nd ROSKILDE
Østervangsskolen, Astersvej 15, 4000 Roskilde.
7.30pm music for dancing by Roskilde Spillemandslaug
8.30pm music for dancing by Kristian Bugge (fiddle), Jamie Fox (fiddle), Morten Alfred Høirup (guitar) og Tapani Varis (Fi) (double bass and more). www.roskildefolkedanserlaug.weebly.com

WENZELL & BUGGE school concerts for Musik i Blekinge, Sweden
24/09 kl 09.00 Olofström, Folkets hus, Östra Storgatan 24
24/09 kl 10.15 Olofström, Folkets hus, Östra Storgatan 24
25/09 kl 09.00 Olofström, Folkets hus, Östra Storgatan 24
25/09 kl 10.15 Olofström, Folkets hus, Östra Storgatan 24
25/09 kl 12.30 Olofström, Folkets hus, Östra Storgatan 24
26/09 kl 10.00 Sölvesborg, Idrottsvägen 1, Bokelundsskolans aula
26/09 kl 13.00 Sölvesborg, Idrottsvägen 1, Bokelundsskolans aula
27/09 kl 09.00 Sölvesborg, Idrottsv 1, Bokelundsskolan aula
28/09 kl 10.00 Sölvesborg, Haveliden 27, Havelidens skola
www.musikiblekinge.se www.folkeslag.dk

Sep 28th 8pm COPENHAGEN
WENZELL & BUGGE – EXTRA CELEBRATION CONCERT at Metronomen, Godthåbsvej 33, 2000 Frederiksberg. Tickets at the door: DKK 100,- www.folkeslag.dk

Sep 29th ÅRHUS
HABADEKUK Århus Folk Festival, Kom folk: DANS 2018 www.aarhusfolkfestival.dk www.habadekuk.dk

WENZELL & BUGGE school concerts for Musik i Blekinge, Sweden
1/10 kl 09.00 Olofström, Nordenbergsskolans aula, Rydenvägen
1/10 kl 10.15 Olofström, Nordenbergsskolans aula, Rydenvägen
2/10 kl 09.00 Olofström, Nordenbergsskolans aula, Rydenvägen
2/10 kl 10.15 Olofström, Nordenbergsskolans aula, Rydenvägen
3/10 kl 09.00 Karlskrona, Holmsjö skola, Skolvägen 3, 370 34 Holmsjö
3/10 kl 13.00 Karlskrona, Fridlevstad skola, Skolvägen 3, Fridlevstad
4/10 kl 09.00 Karlskrona, Östra Torpskolan 4-6, Östratorpvägen, Lyckeby
4/10 kl 13.00 Karlskrona, Friskolan Svettpärlan årskurs 5-9, Högholmen, Gullberna Park
5/10 kl 09.00 Karlskrona, Sunnadalskolan 4-9, Sunnadalsvägen
5/10 kl 10.45 Karlskrona, Sunnadalskolan 4-9, Sunnadalsvägen
www.musikiblekinge.se www.folkeslag.dk

Oct 6th 3.00 – 5.00pm COPENHAGEN
JENSEN, BUGGE & HØIRUP 
Herstedvester kirke, Herstedvester Kirkevej 2, 2620 Albertslund. www.dktrio.dk www.herstedvesterkirke.dk

Oct 7-13th CAPE BRETON
GANGSPIL at the fantastic Celtic Colours festival in Cape Breton, Canada
www.celtic-colours.com
 www.trad.dk

Oct 20th 8.00pm BORNHOLM
JENSEN & BUGGE Musikhuzet, Store Torv 6, 3700 Rønne
www.jensen-bugge.dk www.musikhuzet.dk

Oct 28th 10.30am SOUTH OF VEJLE
JENSEN & BUGGE folk music service in Almind Kirke, Vestergade 4, 6051 Almind
www.jensen-bugge.dk

Nov 1st VÄXJÖ, SVERIGE
JENSEN, BUGGE & HØIRUP, workshop, concert & dancing.
www.dktrio.dk www.valshuset.se

Nov 2nd 7.30pm ÅRHUS
JENSEN, BUGGE & HØIRUP
Dance night in Finnebyens Forsamlingshus, Bornholmsvej 1, 8210 Aarhus V
www.finnebyen.dk www.dktrio.dk

Nov 4th 4.00pm THY, NORTHERN JUTLAND

JENSEN, BUGGE & HØIRUP
Kirsten Kjærs Museum, Langvadvej 64, 7741 Frøstrup, Telefon: 21469066, www.kkmuseum.dk www.dktrio.dk

Nov 7th 7.30pm HERNING
JENSEN, BUGGE & HØIRUP
Skarrild Kulturhus, Skolevejen 6, Skarrild, 6933 Kibæk
www.dktrio.dk

Nov 8th VEJLE
JENSEN, BUGGE & HØIRUP
Egtved Forsamlingshus, Kirkevej 2, 6040 Egtved
www.egtvedforsamlingshus.dk www.dktrio.dk

Nov 9th 7.30pm SORØ
JENSEN, BUGGE & HØIRUP
Broby gl. skole, Suserupvej 55, 4180 Sorø
www.bgsbroby.dk www.dktrio.dk

Nov 10th COPENHAGEN
JENSEN, BUGGE & HØIRUP Bartof Station, Solbjergvej 3, 2000 Frederiksberg www.dktrio.dk www.bartofstation.dk

Nov 15 -18th HAMBURG, GERMANY
PIPENBOCK 2018 workshop festival at the Schloß Dreilützow, Westmecklenburg near Hamburg in Germany.
www.spielkurs-pipenbock.de

Nov 18th 7.00pm HORSENS
JENSEN & BUGGE Østerhåb kirke, Gravengårdsvej 10, 8700 Horsens
www.torstedkirke.dk www.jensen-bugge.dk

Nov 22nd – Dec 2nd
3 FIDDLERS 3 TRADITIONS (Jamie Fox, Ruthie Dornfeld, Kristian Bugge) on tour in Denmark/Europe!
* Thursday Nov 22nd Roskilde Lirum Larum www.lirumlarum.dofskoler.dk
* Friday Nov 23rd Haslev Folk Club, Haslev Bibliotek, Jernbanegade 62, 4690 Haslev www.haslev-folk-club.dk
* Saturday Nov 24th 8pm Leipzig, Kulturhalle, Connewitzer Straße 6, 04289 Leipzig, Deutschland, www.tanzvolk-leipzig.de
* Monday Nov 26th Kulturdagene i Ølgod, Kulturhuset, Vestergade 5, 6870 Ølgod www.kulturdagene.dk
* Tuesday Nov 27th Hjarnø ForsamlingshusHovedvejen 4, 7130 Juelsminde, www.hjarnø.dk/Forsamlingshuset.html
* Wednesday Nov 28th Sønderho KirkeSønderho Strandvej 1A, 6720 Fanø www.kirkernepaafano.dk
* Friday Nov 30th Thy Folkemusik, Vestervig Agger Hallen,Teglgårdsvej 5, 7770 Vestervig, www.thy-folkemusik.dk
* Sunday Dec 2nd Huset, Hasserisgade 10, 9000 Aalborg www.huset.dk
– the tour is being booked right now!
www.3fiddlers3traditions.com

Dec 16th 1pm AARHUS
GANGSPIL duo at Musikhuset Aarhus – Caféscenen, Thomas Jensens Allé, 8000 Aarhus C
www.musikhusetaarhus.dk
 www.trad.dk

2019:

Jan 1st – 4th FREDERICIA
Teaching with Anders Ringgaard Andersen at the New Years camp for folk musicians at Snoghøj Højskole by Fredericia. More info via www.spillemandskredsen.dk

Jan 14th KOLDING
WENZELL & BUGGE Kolding music school full day with school concert, master class and concert www.koldingmusikskole.dk www.folkeslag.dk

WENZELL & BUGGE school concerts for LMS (Levende Musik i Skolen)
15/01 kl. 09:00-09:45 Langhøjskolen, 7600 Struer
15/01 kl. 12:20-13:05 Højslev Skole, 7840 Højslev
16/1 kl. 08:50-09:35 Ejstrupholm Skole Grønningen 3, 7361 Ejstrupholm
16/1 kl. 11:30-12:15 Dalgasskolen, Elme allé 2B, 7330 Brande
17/1 kl. 09:00-09:45 Katrinebjergskolen, Katrinebjergvej 68, 8200 Aarhus N
17/1 kl. 10:05-10:50 Katrinebjergskolen, Katrinebjergvej 68, 8200 Aarhus N
18/1 kl. 08:30-09:15 Hundslund Skole, Landevejen 30, 8350 Hundslund
18/1 kl. 11:20-12:05 Vestermarkskolen, Vennelundsvej 95, 8300 Odder
21/1 kl. 09:00-09:45 Birkerød Skole, Birkerød Parkvej 12, 3460 Birkerød
21/1 kl. 10:00-10:45 Birkerød Skole, Birkerød Parkvej 12, 3460 Birkerød
22/1 kl. 08:50-09:35 Hastrupskolen, Langelandsvej 70, 4600 Køge
22/1 kl. 09:55-10:40 Hastrupskolen, Langelandsvej 70, 4600 Køge Hastrupskolen
23/1 kl. 08:45-09:30 Kirstinedalsskolen, Skolevej 1, 4600 Køge
23/1 kl. 12:00-12:45 Ellebækskolen, Lundegårdsvej 2, 4100 Ringsted
24/1 kl. 09:35-10:20 Rørby Skole, Bakkegårdsvej 15, Rørby, 4400 Kalundborg
24/1 kl. 12:30-13:15 Buerup Skole, Buerupvej 19, Buerup, 4450 Jyderup
25/1 kl. 09:00-09:45 Ny Holte Skole, Grünersvej 6, 2840 Holte
25/1 kl. 12:10-12:55 Birkerød Privatskole, Birkevej 15 -17, 3460 Birkerød
www.lms.dk www.folkeslag.dk

JENSEN & BUGGE school concerts for LMS (Levende Musik i Skolen)
28/01 kl. 08:00-10:00 Kompetencecenter Kalvehave, 4771 Kalvehave
29/01 kl. 08:00-10:00 Gåsetårnskolen, afd. Iselinge, 4760 Vordingborg
30/01 kl. 08:00-10:00 Eggeslevmagle Skole, 4230 Skælskør
31/01 kl. 08:00-10:00 Stillinge Skole, 4200 Slagelse
01/02 kl. 08:00-10:00 Dansborgskolen, 2650 Hvidovre
www.lms.dk www.jensen-bugge.dk

JENSEN & BUGGE school concerts for LMS (Levende Musik i Skolen)
18/02 kl. 08:15-10:15 Tikøb Skole, 3080 Tikøb
19/02 kl. 08:00-10:00 Endrupskolen, 3480 Fredensborg
20/02 kl. 08:00-10:00 Ådalens Skole, 3600 Frederikssund
www.lms.dk www.jensen-bugge.dk

Feb 20th 8.00pm VIBORG
HABADEKUK Viborg Musiksal, Gravene 25, 8800 Viborg
www.musikogteater.viborg.dk
 www.habadekuk.dk

JENSEN & BUGGE school concerts for LMS (Levende Musik i Skolen)
21/02 kl. 08:00-10:00 Jægerspris Skole, 3630 Jægerspris
22/02 kl. 08:00-10:00 Nørreskov-Skolen, 6430 Nordborg
25/02 kl. 08:00-10:00 Helsingør Skole afd. Nygård Skole (specialskole), 3300 Helsingør
26/02 kl. 08:00-10:00 Kulsbjerg Skole, afd. Mern, 4735 Mern
27/02 kl. 08:00-10:00 Grydemoseskolen, 3060 Espergærde
28/02 kl. 08:00-10:00 Espergærdeskolen, 3060 Espergærde
01/03 kl. 08:00-10:00 Skælskør Skole, 4230 Skælskør
www.lms.dk www.jensen-bugge.dk

March 30-31st FRANCE
GANGSPIL duo music weekend in Cappelle en Pévèle in Northerne France including wokshops and concerts. www.trad.dk

April 2nd VEJLE
JENSEN & BUGGE Juelsminde Kirke, Kirkebakken 2K, 7130 Juelsminde
www.jensen-bugge.dk

June 4th SKIVE
JENSEN & BUGGE Trandum Kirke, Tingvej 75, 7800 Skive
www.jensen-bugge.dk