Kommende gigs

SCANDINAVIAN STRING ALLIANCE turné i NORDAMERIKA
Jul 11 7pm Seattle House Concert – 1st time in the US! – in the Central District of Seattle, WA 98122, USA – mere info her!
Jul 15 The Rogue Folk Club, 3214 10th Ave Vancouver, BC, V6K 2L2, Canada www.roguefolk.bc.ca
Jul 17 Butchart Gardens, 800 Benvenuto Ave, Brentwood Bay, BC V8M 1J8, Canada www.butchartsgardens.com
Jul 19 Indian River Festival, 1374 Hamilton Rd, Indian River, PE, Canada
www.indianriverfestival.com
Jul 20-21 Rollo Bay Fiddle Festival, 961 Veteran’s Memorial Hwy, Souris, PE C0A 2B0, Canada www.rollobayfiddlefest.ca
Jul 23-24 deCoste Performing Arts Centre, 99 Water St, Pictou, NS B0K 1H0, Canada www.decostecentre.ca
Jul 25-28 Stan Rogers Folk Festival, Queen Street Extension, P.O. Box 46 Canso, NS B0H 1H0, Canada www.stanfest.com
Mere info via www.scandinavianstringalliance.com

15. august kl 19.30 VEJEN
JENSEN, BUGGE & HØIRUP Læborg kirke, Læborg Kirkevej 5, 6600 Vejen
www.dktrio.dk

16-18. august BORNHOLM + CHRISTIANSØ
JENSEN & BUGGE på Bornholm og Christiansø
www.jensen-bugge.dk

20. august JUELSMINDE
GANGSPIL trio med Malene D. Beck (klaver & harmonium) Hjarnø Forsamlingshus, Hovedvejen 4, 7130 Juelsminde, www.hjarnø.dk www.trad.dk

8-22. september PACIFIC NW, USA
GANGSPIL turné langs den amerikanske vestkyst
(bookings in progess, check back soon again)
9 Man
10 Tir
11 Ons
12 Tor
13 Fre
14 Lør
15 Søn Nancy’s Farm, Bellingham, WA www.nancysfarm.com
16 Man Quimper Grange, Port Townsend, WA www.quimpergrange.com
17 Tir
18 Ons Harbor History Museum, Gig Harbor, WA www.harborhistorymuseum.org
19 Tor
20 Fre
21 Lør Hayloft, Salem, OR
22 Søn
www.trad.dk

6. okt kl 13.00 ÅRHUS
JENSEN, BUGGE & HØIRUP m.fl.
Århus Folk Festival, Sankt Lucas Kirke, Sankt Lucas Kirkeplads 1, 8000 Aarhus www.aarhusfolkfestival.dk www.dktrio.dk

18. okt kl 20.00 KØBENHAVN
GANGSPIL danseaften “Ramslag” med Malene D. Beck arrangeret af Folkets Hus på Metronomen, Godthåbsvej 33, 2000 Frederiksberg www.spillefolk.dk

19. okt ÅRHUS
JENSEN, BUGGE & HØIRUP bal i Finnebyens Forsamlingshus, Bornholmsvej 1, 8210 Århus
www.dktrio.dk

WENZELL & BUGGE skolekoncerter for LMS (Levende Musik i Skolen)
28/10 kl. 09:00-09:45 Klokkerholm Skole, 9320 Hjallerup
28/10 kl. 12:20-13:05 Toftegårdsskolen, 9740 Jerslev J
29/10 kl. 08:30-09:15 Vestre Skole, 5500 Middelfart
29/10 kl. 12:05-12:50 Ejby Skole, 5592 Ejby
30/10 kl. 09:15-10:00 Nørre Åby Kommuneskole, 5580 Nørre Aaby
31/10 kl. 09:00-09:45 Skalmejeskolen, 7451 Sunds
31/10 kl. 12:00-12:45 Tjørring skole – Stjernen, 7400 Herning
04/11 kl. 09:00-09:45 Kildedamsskolen afd. Tølløse, 4340 Tølløse
04/11 kl. 12:25-13:10 Skovvejens Skole, afd. Jernløse Skole, 4420 Regstrup
05/11 kl. 08:45-09:30 Katrinedalskolen, afd. Tuse, 4300 Holbæk
05/11 kl. 10:00-10:45 Katrinedalskolen, afd. Tuse, 4300 Holbæk
www.lms.dk www.folkeslag.dk

6 – 17. Nov DANMARK
BALTIC CROSSING jubilæumsturné i Danmark
5/11/19 kl. 20.00 Folk for Folk, Arne B, Vestergade 10, 5700 Svendborg wwwfolkforfolk.dk
6/11/19 Baltoppen, Baltorpvej 20, 2750 Ballerup www.baltoppenlive.dk
7/11/19 Thy Folkemusik www.thy-folkemusik.dk
8/11/19 TBC
9/11/19 Privat arr
10/11/19 kl 16.00 Radsted Kirke, Alleen 11, 4990 Sakskøbing
11/11/19 Ølgod, www.kulturdagene.dk
12/11/19 Hjarnø Forsamlingshus, Hovedvejen 4, 7130 Juelsminde www.hjarnø.dk
13/11/19 TBC
14/11/19 Odsherred, Musikforeningen Drauget, www.drauget.dk
15/11/19 Assens, Thorøhuse Forsamlingshus www.thoroehuseforsamlingshus.dk
16/11/19 Nibe, Halkær Kro www.halkaer.dk
17/11/19 kl 16.00 Folk Roskilde www.folkroskilde.dk
www.balticcrossing.com

19. nov – 8. december ØSTKYSTEN, USA
GANGSPIL turné langs den amerikanske østkyst
www.trad.dk

13. dec KØGE
JAMIE FOX & KRISTIAN BUGGE julebal på Teaterbygningen, Bag Haverne 1, 4600 Køge ved Køge Spillemandsforening og Roskilde Folkedanserlaug

2020

1 – 4. jan FREDERICIA
Undervise sammen med Maren Halberg Larsen på nytårskurset for spillemænd på Snoghøj Højskole ved Fredericia. Mere info via www.spillemandskredsen.dk

JENSEN & BUGGE skolekoncerter hos LMS (Levende Musik i Skolen)
11/03 kl. 09:00-11:00 Bredsten-Gadbjerg Skole, Gadbjerg afd., 7321 Gadbjerg
12/03 kl. 09:00-11:00 Øster Starup Skole, 6040 Egtved
13/03 kl. 09:00-11:00 Højen Skole, 7100 Vejle
17/03 kl. 09:05-11:05 Trørødskolen, 2950 Vedbæk
18/03 kl. 09:10-11:10 Trørødskolen, 2950 Vedbæk
19/03 kl. 08:45-10:45 Nærum Skole, 2850 Nærum
20/03 kl. 09:00-11:00 Kastrupgårdskolen, 2770 Kastrup
23/03 kl. 08:45-10:45 Korsvejens Skole, 2770 Kastrup
24/03 kl. 09:00-11:00 Korsvejens Skole, 2770 Kastrup
15/04 kl. 09:00-11:00 Firehøjeskolen, Vandel afd., 7184 Vandel
www.lms.dk www.jensen-bugge.dk